FLEECE

Fleece je ľahký, priedušný a jemný syntetický materiál, ktorého hlavnou funkciou je tepelná izolácia.

Je vyrábaný spletením točeného vlákna (najčastejšie 100% polyester). Povrch textílie je drôtenou kefou upravený do vlasu, ktorý vytvorí kompaktný vrstvu a v nej sa drží vzduch – izolant. Pomerne častá je jeho kombinácia s inými materiálmi, napríklad polyamidom, vlnou alebo umelým hodvábom, elastomérmi pre zaistenie flexibility alebo s vetruodolnými a vodeodolnými membránami, ktoré rozširujú spektrum použitia fleecového odevu.

Fleec sa používa sa na výrobu oblečenia, ale aj ako izolačná vrstva rôznych softshellových materiálov. V špeciálnych úpravách sa z neho vyrába termoprádlo. Jeho hlavnou nevýhodou je pomerne slabá ochrana voči vetru (bezmembránový fleec) a v "klasickej" verzii má obmedzenú priedušnosť. Preto je dobré pri športových aktivitách využívať jeho upravené verzie. V minulosti dosť rozšírený problém "žmolkovanie" je v súčasnosti, najmä pri kvalitnejších výrobkoch, takmer úplne odstránený.

Žmolky na odeve vznikajú pri odere materiálu, kde sa narušia niektoré vlákna a na povrchu látky vznikne viditeľná žmolka. Tomu v podstate nejde zabrániť (žmolky majú aj prírodné materiály). Rozdiel je len v tom, že žmolky sa z prírodnej textílie samé odlomia a odpadnú, ale syntetické vlákno je tak pevné, že tu sa to nestane.


Naše predajne


Partneri

Prihlás sa
na odber newslettera