Skialpové lyže

Skialpové lyže

SKIALPOVÉ LYŽE 

Dlhé zjazdovky a zľadovatené svahy zvládne každý. Aby ste sa ale mohli skutočne zažiť perfektný zjazd, musíte najskôr zdolať horu! Milujete mať celú horu pre seba, užívať si prírodu a jej pokoj? Oceňujete nasadenie, pri ktorom musíte stúpať meter po metri, aby ste dosiahli vrchol, alebo potrebujete zažiť vyčerpávajúci výkon v snehu? Potom potrebujete skialpové lyže, ktoré ponúkajú širokú škálu druhov, šírok, dĺžok a značiek. 

SKIALPOVÉ LYŽE SÚ OBĽÚBENÉ V RÔZNYCH PREVEDENIACH 

Turistika na lyžiach a lyžovanie vo voľnom teréne je čoraz obľúbenejší šport pre množstvo outdoorových priaznivcov. Odpoveď na otázku aké lyže si vybrať spočíva v nájdení správnej rovnováhy medzi komfortom pri pohybe smerom nahor (stúpanie na pásoch, či lezenie s lyžami na batohu alebo v rukách) a výkonom pri zjazde. 

Skialpinizmus je šport, ktorý prilákal rôzne skupiny ľudí s rôznymi potrebami. Poznáme skialpinistov, ktorý radi šliapu do kopca a kladú veľký dôraz na výstup. Potom sú to tí, pre ktorých je zostup cez prašan dôležitejší, takí si zaobstarajú freeridové skialpové lyže. Všestranné skialpové lyže majú pre každého určité výhody. No a napokon tu sú aj závodné skialpové lyže: orientované na výkon a výšľap v čo najkratšom čase. Na základe týchto potrieb existujú rôzne dĺžky a šírky lyží. Ďalej je tento druh lyží vybavený rôznymi typmi vahadiel, oblúkov, klenutými konštrukciami a bočnými rezmi. Výrobcovia ako Atomic, K2, Völkl, Dynafit a Fischer ponúkajú najlepšie lyže pre vaše skialpové dobrodružstvá. 

Zjednodušene povedané, úzke a ľahké lyže vynikajú pri stúpaní, ktorý zaberá pri túre najviac času. Široké a ťažšie lyže sú zasa neprekonateľné pri rýchlom zjazde, v premenlivom a hlbokom snehu. 

Výber dĺžky je kompromisom medzi ovládateľnosťou v rôznych typoch terénu. Kratšie lyže ponúkajú lepšiu manévrovateľnosť pre začiatočníkov, lyžovaní v úzkom priestore a na tvrdom zľadovatelom povrchu. Dlhšie lyže vyžadujú skúsenejšieho lyžiara, no vďaka svojej väčšej ploche lepšie plávajú v prachovom snehu. Dlhšie a ťažšie lyže sú tiež stabilnejšie vo vysokých rýchlostiach.

Dôležitým trendovým prvkom, ktorý využívajú takmer všetci výrobcovia a nájdete ho v nejakej podobe na každej lyži je tzv. rocker - pre vylepšenie ovládateľnosti v neupravenom teréne sú konce lyže zdvihnuté, čím zjednodušujú zatáčanie a umožňujú plynulejšie tvorenie oblúkov. Pozor však na tvrdom podklade, kde zdvihnutie hrán lyže zmenšuje kontakt s povrchom! 

Či už si zvolíte ľahučké a kratšie lyže, s ktorými vybehnete do kopca ľahko ako vietor, alebo poriadne široké lopaty na brázdenie snehových svahov v obrovskej rýchlosti, pamätajte, že nájsť  vhodné skialpinistické lyže do dobrodružstiev v zimných horách môže byť skutočne tvrdý oriešok. Na začiatok postačuje vybrať si model podľa vašich schopností a cieľov a vydať sa na túru. Je možné, že si hneď zvolíte správnu kombináciu lyžiarskeho vybavenia, alebo pribúdajúcimi kilometrami na lyžiach jasnejšie spoznáte svoje požiadavky. V každom prípade sa nezabúdajte baviť a užívať si pohyb na čerstvom vzduchu.

Ak chcete viac informácií o skialpových lyžiach, tak čítajte ďalej. 

KONŠTRUKCIA A STAVBA SKIALPOVÝCH LYŽÍ 

Väčšina skialpových lyží má ako sme spomenuli konštrukciu s rockerom, ako napríklad Dynastar Mythic so svojim Tip & Tail Rocker. Dá sa to chápať ako negatívny odklon pozdĺž celej lyže alebo iba v špičke alebo chvoste. Celá rockerka je ohnutá smerom hore a chvosta, čím vytvára kontaktný bod medzi lyžou a snehom okolo viazania. Vďaka tomu sa lyže lepšie vznášajú v prašnom alebo rozbitom snehu. Najmä dvihnutie špičky uľahčuje zatáčanie.  Aj keď na lyži nie je žiadna váha, kontaktné body budú okolo špičky a chvosta, zatiaľ čo medzi lyžou a snehom je medzera pod viazaním. Len čo na ňu vyvinete tlak tak, že na ňu postavíte, budú všetky hrany lyží na snehu. To je užitočné najmä pri veľkých rýchlostiach a pri drsnejších snehových podmienkach. Pre uľahčenie montáže vytvoril každý výrobca nastavenie na špičke a chvoste. Samozrejme si môžete kúpiť pásy na metráž, alebo je vhodné zakúpiť si také pásy, ktoré sú už vyrobené na mieru tak, aby vyhovovali vašim konkrétnym lyžiam. Nákup originál pásov vám nielen ušetrí starosti s ich vyrezávaním a nastavovaním, ale tiež uľahčí  aj ich pripevnenie na lyže. 

AKÉ MATERIÁLY SA POUŽÍVAJÚ NA SKIALPOVÝCH LYŽIACH

Pri stavbe skialp lyží sa výrobcovia snažia používať čo najľahší materiál. Základom je samozrejme jadro lyží. Väčšinou je vyrobené z dreva paulownie, jaseňa alebo napríklad z takzvaného ECore - balzového dreva. Na udržanie minimálnej hmotnosti sa používajú aj sklenené vlákna a titán. Treba ale poznamenať, že s väčšou hmotnosťou prichádza aj väčšia stabilita. Mnoho výrobcov preto používa uhlík/karbón: Na zvýšenie torznej pevnosti, čo je pevnosť lyže okolo jej pozdĺžnej osi, okolo jadra sú často zabudované karbónové štruktúry alebo sú použité v špičke lyže. To vedie k väčšej stabilite a priľnavosti hrán. 

NAJLEPŠIA DĹŽKA A SPRÁVNY RÁDIUS SKIALPOVEJ LYŽE

Všeobecne platí, že vaše lyže by mali byť približne o 10 cm kratšie ako vy. Takto sa zabezpečí ovládateľnosť pre výstup a dostatočná stabilita pre zjazd. Skialpinisti, ktorí majú radi šľapanie, si často vyberú kratšie lyže a milovníci freeriderového skialpu sa rozhodnú pre dlhšiu lyžu, čo uľahčí všetky zákruty. Avšak (pokiaľ nie ste pretekár) vaše lyže by nemali byť kratšie ako po úroveň brady. Rádius skialpových lyží je, rovnako ako u iných druhov lyží, založený na bočnom reze. Čím výraznejší je bočný rez, tým menší je oblúk. Čím menší je rádius, tým ľahšie sa vám točí. Väčší rádius vedie k väčšej stabilite. Na skialp potrebujete oboje. Rádius pre všestranné skialpové lyže, freeridové skialpové lyže a určené na sľapanie bude preto okolo 15 metrov. Závodné skialpy majú menší bočný rez, a teda väčší polomer okolo 20 - 23 metrov. 

SPRÁVNE SKIALPOVÉ LYŽE PRE VAŠE POTREBY A PLÁNY 

The Uphill Tourer / orientované na šlapanie: Ťažiskom tejto lyže je jej váha. Mala by byť ľahká a mala by byť svižná. Bez ohľadu na to, či robíte krátky výšlap ako svoje každodenné cvičenie alebo sa chystáte na niekoľko dní s niekoľkými výstupmi, malo by byť pre vás ľahké dostať sa nahor. Aj preto je táto skialpová lyža dosť štíhla so šírkou asi 80 mm a váži okolo 1100 g. Ako napríklad Salomon S-Lab X Alp so svojimi 79 mm a 950 g. Kto sa chce viac spúšťať, môže si zvoliť aj o niečo širšiu lyžu, ktorá potom bude vážiť o niečo viac. Pokiaľ ide o skialpové viazanie, tieto lyže sú najlepšie s tech-viazaním. Pretože tu ide o ľahkú váhu, potom by malo byť aj viazanie čo najľahšie! Pre ďalšie zníženie celkovej hmotnosti je možné vynechať lyžiarske brzdy. Pre najlepší výkon sú samozrejme nevyhnutné aj správne skialpové topánky. A paličky. 

Freeriderové skialpové lyže: Freerider vkladá všetku svoju vášeň do zostupov v prašane. Preto tieto skialpy budú mať vlastnosti freeridových lyží, pričom viazanie sa bude líšiť. Z tohto dôvodu sú lyže veľmi široké, asi 100 mm a až 120 mm pod viazaním. Vybavený rockerom pláva na snehu. S 1300-1500g váži o niečo viac ako skialpy zamerané na výšlap. Ale keďže sa hovorí „čím širšie, tým stabilnejšie“, môže táto lyža dosiahnuť váhu aj 2 000 g. Na skvelom prašane budú všetky skialpové lyže pre freeride úžasné. Ak budú náročnejšie podmienky, širšia lyža bude lepšia voľba. Spolu so stabilnou lyžou musí byť zodpovedajúcim spôsobom stabilné aj viazanie a musí mať vysokú schopnosť uvoľnenia. 

Všestranné skialpové lyže: Táto lyža kombinuje nízku hmotnosť a svižnosť so zjazdovými výkonmi. Ako už hovorí názov, táto lyža je univerzálna, vhodná pre ostrieľaných skialpinistov i začiatočníkov. A bez ohľadu na to, či podnikáte rýchlu túru v miestnych horách alebo viacdennú túru do Álp, táto lyža vám bude vždy vyhovovať. Šírka bude okolo 88 mm, rovnako ako u Fischer Transalp 88 alebo Dynafit Speed ​​90. Hmotnosti sa pohybujú od približne 1200 do 1400 g. Zjazdovo zamerané univerzálne lyže sú o niečo širšie a majú 100 mm pod viazaním. Pokiaľ ide o viazanie, môžete si vybrať aj rámové aj tech viazanie.: ​​Vďaka viazaniu TECH bude lyža ľahšia, zatiaľ čo viazanie rámu bude vďaka vyšším hodnotám uvoľnenia väčšinou stabilnejšia. 

Pretekárske skialpové lyže: Čím rýchlejšie, tým lepšie! Pre pretekára je to všetko o výkone a rekordoch. A to sa dá dosiahnuť, iba ak je lyža ľahká. Preto váži závodná lyža najmenej 650-800g. Je veľmi úzka a pohyblivá: v strede má okolo 65 mm. A práve preto bude táto lyža počas zjazdu o niečo slabšia. Pôsobivý výkon je zaručený napríklad s už legendárnou Dynastar Pierra Menta alebo so Skitrab Gara Powercup. Spolu s nízkou hmotnosťou potrebujete aj vhodné viazanie a topánky. Viazanie Tech-race s hmotnosťou okolo 130 g, nie je potrebné nastavovať hodnotu uvoľnenia. 

Nezabudnite, čo všetko ešte potrebujete na vhodné skialpové vybavenie: viazanie , pásy, topánky, palice, skialpové oblečenie a čo je najdôležitejšie: lavínové bezpečnostné vybavenie!

Naša rada: Keď si zakúpite lyže ako set spolu s viazaním, ylžiarkami a pásmi, vyjde vás to celkovo lacnejšie! Ďalšie tipy a informácie nájdete na našom blogu.

Zobraziť viac
Zobraziť podkategórie a filter
Zoradiť podľa
Značky
Druh aktivity
Veľkosť
Farba
Pohlavie
Extra
DYNAFIT
Novinka
zdarma
Dynafit Radical 88 Ski Set W Reef Flamingo 21/22
-15%

Dynafit Radical 88 Ski Set W Reef Flamingo 21/22

21 488,56 Kč
25 280,71 Kč
3 894,38 zł
4 581,63 zł
845,74€
994,99€
Rýchly náhľad
ATOMIC
Novinka
zdarma
Atomic Backland 85 W dark blue 21/22
-8%

Atomic Backland 85 W dark blue 21/22

10 518,66 Kč
11 433,35 Kč
1 906,30 zł
2 072,07 zł
413,99€
449,99€
Rýchly náhľad
ATOMIC
Novinka
zdarma
Atomic Backland 85 21/22
-8%

Atomic Backland 85 21/22

10 518,66 Kč
11 433,35 Kč
1 906,30 zł
2 072,07 zł
413,99€
449,99€
Rýchly náhľad
DYNAFIT
Novinka
zdarma
Dynafit Radical 88 Reef Limepunch 21/22
-8%

Dynafit Radical 88 Reef Limepunch 21/22

12 856,19 Kč
13 974,15 Kč
2 329,93 zł
2 532,54 zł
505,99€
549,99€
Rýchly náhľad
DYNAFIT
Novinka
zdarma
Dynafit Seven Summits Youngstar Ski Set yellow 21/22
-15%

Dynafit Seven Summits Youngstar Ski Set yellow 21/22

11 877,99 Kč
13 974,15 Kč
2 152,65 zł
2 532,54 zł
467,49€
549,99€
Rýchly náhľad
DYNAFIT
Novinka
zdarma
Dynafit Radical 88 Ski Set Reef Limepunch 21/22
-15%

Dynafit Radical 88 Ski Set Reef Limepunch 21/22

21 488,56 Kč
25 280,71 Kč
3 894,38 zł
4 581,63 zł
845,74€
994,99€
Rýchly náhľad
DYNAFIT
zdarma
Dynafit Seven Summits Ski Set+ blue/red 21/22
-15%

Dynafit Seven Summits Ski Set+ blue/red 21/22

19 220,90 Kč
22 612,87 Kč
3 483,41 zł
4 098,14 zł
756,49€
889,99€
Rýchly náhľad
DYNAFIT
zdarma
Dynafit Radical 88 W Reef flamingo 21/22
-8%

Dynafit Radical 88 W Reef flamingo 21/22

12 856,19 Kč
13 974,15 Kč
2 329,93 zł
2 532,54 zł
505,99€
549,99€
Rýchly náhľad
DYNAFIT
zdarma
Dynafit Blacklight 88 black/blue 21/22
-8%

Dynafit Blacklight 88 black/blue 21/22

15 193,73 Kč
16 514,95 Kč
2 753,56 zł
2 993,01 zł
597,99€
649,99€
Rýchly náhľad
DYNAFIT
zdarma
Dynafit Blacklight 80 black/orange 21/22
-8%

Dynafit Blacklight 80 black/orange 21/22

14 024,96 Kč
15 244,55 Kč
2 541,75 zł
2 762,77 zł
551,99€
599,99€
Rýchly náhľad
DYNASTAR
zdarma
Dynastar M-PIERRA MENTA 20/21
-12%

Dynastar M-PIERRA MENTA 20/21

20 122,88 Kč
22 866,95 Kč
3 646,88 zł
4 144,18 zł
791,99€
899,99€
Rýchly náhľad
DYNASTAR
zdarma
Dynastar M-TOUR 99 20/21
-12%

Dynastar M-TOUR 99 20/21

19 004,93 Kč
21 596,55 Kč
3 444,27 zł
3 913,95 zł
747,99€
849,99€
Rýchly náhľad
ATOMIC
zdarma
Atomic Backland 95 + Skin 95 green/black 20/21
-12%

Atomic Backland 95 + Skin 95 green/black 20/21

15 651,07 Kč
17 785,35 Kč
2 836,45 zł
3 223,24 zł
615,99€
699,99€
Rýchly náhľad
LA SPORTIVA
zdarma
La Sportiva Stelvio 85 LS graphite/jasmine green 20/21
-12%

La Sportiva Stelvio 85 LS graphite/jasmine green 20/21

14 018,86 Kč
15 930,56 Kč
2 540,64 zł
2 887,10 zł
551,75€
626,99€
Rýchly náhľad
Fischer
Akcia
zdarma
Fischer X-treme 88 yellow/black 20/21
-30%

Fischer X-treme 88 yellow/black 20/21

9 781,83 Kč
13 974,15 Kč
1 772,76 zł
2 532,54 zł
384,99€
549,99€
Rýchly náhľad

Naše predajne


Partneri

Prihlás sa
na odber newslettera